top of page

Як діяти у випадку ядерного вибуху?Останнім часом росія все частіше погрожує застосуванням ядерної зброї. Високопосадовці країн Заходу заявляють, що до цих заяв треба ставитися серйозно, але поки вважають реалізацію таких погроз малоймовірною.

Хоча в українській розвідці і кажуть про «велику загрозу» застосування ворогом тактичної ядерної зброї.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при РНБО тим часом опублікував детальну інструкцію, як треба діяти у разі ядерної атаки.Почувши сигнал повітряної тривоги «УВАГА ВСІМ!» терміново перейдіть до найближчого укриття

Якщо ви знехтували сигналом повітряної тривоги і під час вибуху перебуваєте на вулиці, помітивши спалах яскравого світла, слід терміново впасти на землю обличчям вниз, бажано – головою в напрямку від вибуху. Якщо є можливість – сховайтеся за стіну будинку, дерево, високий паркан, щит, будь-що, що дозволить вам бути «в тіні».

Прикрийте голову руками, за наявності натягніть на голову капюшон або куртку. Всі відкриті ділянки тіла намагайтесь прикрити одягом.

Після вибуху одразу прямуйте до укриття.

Пересуваючись до укриття, закрийте обличчя та дихальні шляхи тканиною (одягом, шарфом тощо), не дивіться у напрямку вибуху, остерігайтесь уламків та слідуйте до найближчого сховища.

Спеціалісти вважають, що після вибуху на те, аби сховатися від опадів у вигляді радіоактивного пилу, може бути приблизно 10 хвилин.

Перед входом в укриття зніміть верхній шар одягу.

Перебувайте в укритті

Зайдіть до приміщення, укриття, підвалу. Якщо ви в приміщенні будівлі, тримайтеся подалі від вікон, дверей, стін, даху. Домашніх тварин тримайте біля себе.

Перекрийте потрапляння повітря в приміщення. Не вмикайте системи кондиціонування та вентиляції.

Якщо на момент вибуху опинилися у квартирі – за можливості залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей (ванна, комора), зачиніть вікна та двері, ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та не вмикайте системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі).

Не виходьте з укриття без вказівок від органів влади або рятувальників.

Залишайтеся на зв’язку. Увімкніть радіо, телевізор або слідкуйте за офіційними інтернет-порталами, аби мати доступ до офіційної інформації. Киянам рекомендуємо встановити додаток Київ Цифровий, підписатися на офіційні сторінки КМДА в телеграмі та facebook, слідкувати за новинами на телеканалі Київ, Радіо Київ – 98 FM та інтернет-видання «Вечірній Київ», або за ефіром суспільного мовника.

Знезаразьте себе

Зніміть верхній шар одягу, в якому ви перебували на вулиці. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин.

Якщо є така можливість – прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.

Одягніть чистий одяг.

Допоможіть вашим рідним і близьким зробити всі вище перераховані пункти. За можливості, робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.


Подбайте про безпеку у разі виходу з укриття

Не залишайте укриття доки про таку можливість не повідомлять офіційні джерела інформації.

Якщо ж виходу на відкритий простір не уникнути, користуйтеся засобами індивідуального захисту (наприклад, респіратором чи ватно-марлевою пов’язкою), одягніть якомога щільніший одяг, плащ, гумові чоботи, рукавички, окуляри тощо.

Перебуваючи на вулиці не знімайте з себе одяг, не сідайте на землю, намагайтеся не ходити ґрунтовими дорогами, не купайтесь у відкритий водоймах, не вживайте у їжу гриби, ягоди або продукти з відкритих грядок.

Після повернення до приміщення зніміть одяг та взуття, запакуйте у герметичний пакет, тримайте подалі від людей і тварин. За можливості – помийтеся. Або протріть відкриті ділянки тіла вологими серветками чи тканиною.


Перевірте, чи маєте все з мінімального необхідного переліку речей

Усі речі мають бути герметично запаковані.

Аби бути на зв'язку та отримувати необхідні сповіщення необхідно мати радіоприймач на батарейках з можливістю прийому в УКХ і БМ діапазоні та додаткові елементи живлення.

Також з необхідного:

 • набір респіраторів;

 • документи та їхні копії;

 • кредитні картки та готівка;

 • дублікати ключів;

 • запас питної води;

 • карту місцевості, а також інформацію про спосіб зв'язку і зустрічі в умовленому місці зустрічі вашої родини;

 • контакти близьких на листочку, на випадок, якщо ваш смартфон вийде з ладу;

 • одяг та білизна (1-2 зміни);

 • консерви та їжа, що не потребує приготування (герметично запакована);

 • металева тарілка або судок, ложка;

 • ліхтарик і запасні елементи живлення до нього, сірники (бажано туристичні), запальничка, свічки;

 • засоби гігієни;

 • багатофункціональний інструмент, що включає лезо, шило, пилку, викрутку, ножиці тощо;

 • блокнот та ручка;

Аптечка: бинти, лейкопластир, вата, йод, сорбенти, жарознижувальні, знеболюючі, протиалергенні, протидіарейні, від інфекцій шлунку, краплі для очей, турнікет (якщо немає, то джгут), шприци для введення ін’єкційних препаратів, ліки що ви приймаєте (мінімум на тиждень) з описом способу застосування та дози, рецепти, прізвища та мобільні телефони ваших лікарів.


Не піддавайтеся паніці

Головне у будь-якій надзвичайній ситуації – не панікувати та діяти виважено і конструктивно. Міська влада тримає ситуацію під контролем та, у разі небезпеки, оперативно інформуватиме населення. Довіряйте тільки офіційним джерелам інформації.

Якщо ви досі цього не зробили, ознайомтеся з картою укриттів та збережіть собі адреси найближчих до місць, де ви часто перебуваєте (дім, робота, навчальний заклад, домівки близьких).

Зробіть, про всяк випадок, запаси бутильованої води та герметично упакованої їжі, необхідних медикаментів, предметів гігієни. Подбайте про корм та воду для домашніх тварин.

Обговоріть з близькими ваші дії на випадок надзвичайної ситуації.Корисні посилання

Мапа укриттів - https://bit.ly/3efbPmc

Мапа евакуаційних пунктів - https://bit.ly/3yjn1Vt

Поради ДСНС на випадок радіаційної аварії: https://e.surl.li/qrseza

Поради на випадок ядерного удару від РНБО - https://bit.ly/3egOosD


Джерело: РНБО5 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page